Google'da Üst Sıralara Çıkmak İçin Ne Yapmalı?

2 Ağustos 2014 Bilişim & İnternet

En başta SEO’nun en önemli tekniklerini web sitenize uygulamanız gerekmektedir.
Bu teknikleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Özgün İçerik

İçerik başarılı arama motoru optimizasyonu için temel oluşturur. Diğer bütün optimizasyon teknikleri sadece kaliteli ve özgün web sayfa içeriği ile birlikte etkilidir.

 • Konu ile alakalı anahtar kelimeler kullanarak metinlerinizi optimize edin.
 • Farklı sayfalarda aynı metni kullanmaktan kaçının. (duplicate content)
 • Arama motorları resim ve videoları izleyemezler. Resim ve video dosya isimlerinde anahtar kelimelerinizi kullanın. İdeali, “alt” ve “title” etiketleriyle etiketlemek.

2. Backlinks ve Site içi Linkleme

Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında linkinin bulunması durumunda Pagerank değerinin yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.

 • Diğer sitelerden kendi sitenize ne kadar kaliteli backlinkiniz varsa, arama motoru sıralamasında o kadar yükselirsiniz.
 • Link satın alma ve diğer Black Hat faaliyetlerinden uzak durun.
 • Site içeriğinizden ilgili alt sayfalarınıza doğrudan linkleme, iyi bir arama motoru sıralaması için önemli bir faktördür.

 
3. Uygun Başlık (Title) ve Açıklama (Description)

Web sayfanızın başlığı “title” ve kısa özet “Description” bölümü, sadece okuyucu için değil, aynı zamanda arama motorları için de çok önemlidir.

 • Her sayfada, hem okuyucuyu hem de arama motorlarını meraklandıran özgün başlıklar verin.
 • Her arama sonucu için oluşan kısa özet, web sayfanın HTML kodunda bulunan “meta description” tag sayesinde oluşur. İlgi uyandıran, iyi düşünülmüş bir meta description, okuyucuları size çekecektir.

4. Arama Motoru Dostu URL’ler (Permalinks)

Permalink, bir URL şeklindeki sabit tanımlayıcı linktir.

 • Permalinklerde doğru sırayla kullanılan anahtar kelimeler, doğrudan arama motoru sıralamanızı etkiler.
 • Çeşitli çalışmalar, permalinklerin çok fazla anahtar kelime içermesinin gereksiz olduğunu göstermiştir. Alan adınızdan sonra maksimum 4 anahtar kelime sıralama faktörü için önemlidir.

5. Alan Adı Seçimi

İyi bir alanı adı seçimi başarının ilk adımıdır. Eski domainler arama motorlarına daha fazla güven verirler.

 • Alan adı içerisinde geçen anahtar kelime(ler) önemli ölçüde sıralamanıza yardımcı olur.
 • Alan adınızda “www” kullanmak isteyip istemediğinize karar verin. Yoksa, klasik “duplicate content” durumu yaşanır ve web siteniz sıralamada aşağılara düşer. Ör: http://turk5.com veya http://www.turk5.com

6. Sosyal Medya

Günümüzde, başarılı bir SEO sosyal medya olmadan düşünülemez. Firmanızı popüler sosyal medya platformlarına ekleyin. Bunlar arasında Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, Instagram, Youtube ve diğerleri var. Bu sosyal medya platformları web sitenize önemli miktarda trafik üretebilir.

7. Sayfa Hızı Optimizasyonu

Sayfa hızı arama motorlarında önemli bir sıralama faktördür. Buna ek olarak, hızlı sayfa yüklenmesi, sitenizi ziyaretçiler için cazip kılar. Eğer web siteniz yavaş yükleniyorsa, ziyaretçi beklemez ve sitenizi hemen terk eder. Bu durumda, sayfa açılış hızınızı mutlaka optimize etmeniz gerekir. “Google Pagespeed” ve “YSlow” gibi araçlar sayesinde sayfa hızınızı ölçebilir ve nasıl iyileştirebileceği konusunda tavsiyeler alabilirsiniz.

8. SEO Araçları

SEO araçları, başarılı bir arama motoru optimizasyonu için büyük önem taşımaktadır. Anahtar kelimelerinizin arama hacmini araştırmak, anahtar kelime listesi düzenlemek, backlinklerini öğrenmek, pozisyon analizi yapmak ve başarınızı ölçmek için SEO araçlarından bazilarini asagida bulabilirsiniz.

Bu listelediğimiz bütün teknikleri siz firmanızı turk5.com rehberimize eklediğiniz taktirde sizin firma kaydınız için uyguluyoruz. Bu sunduğumuz ücretsiz hizmeti kaçırmayın ve dünyanın neresinde olursanız olun firmanızı mutlaka rehberimize ekleyin. Şimdi Firma Ekle.

– turk5 admin –


[Anket] Siz hangi Dijital Pazarlama kanallarını kullanıyorsunuz?

Yukarıda anlattığımız SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama kanalları içerisinde yer alan önemli tekniklerden bir tanesidir. Sizin hangi dijital pazarlama çalışmaları yaptığınızı merak ettik.