Kovansan Teknik Arıcılık

Kovansan Teknik Arıcılık

İnönü Mahallesi, Sanayi Sitesi Erişim Sokak No:1 Havza/Samsun

Geleneksel arıcılık yöntemlerinin sektördeki denetimsizliği ve arıcılarımızın deneme, yanılma ile tecrübe kazanmıştır fakat her arıcının uygulaması kendisine göre doğru kabul edilmiş ve teknik işlemler bu arıcılarımıza kabul ettirilememiştir.

Hastalık mücadelelerinde ise arıcılarımızın bulunduğu yerlerdeki malzemecilerde bulunan ilaç ve vitaminlere yönelmeye diretilmiştir. Kazanç amacı olan malzemeciler kısıtlı malzeme bulundurduklarından dolayı sektör daralmaya başlamış, arı ürünleri kalitesi ve kotası düşme eğilimine girmiştir. Kovansan ailesi olarak, sektördeki bu ve buna benzer değerleri tüm sisteme eşit şekilde bilgilendirme ve sadece ülkemizde çeşitliliği bol olan kara kovanı modernize hale çevirip sektörde eskiye dönüşü kontrol edebilme aynı zamanda teknik arıcılığı uygulatabilme imkanı sağlama ve standart uygulamayı sektöre sunmadır.

Kovansan modern kara kovan ilk milli kovanımız olmakla birlikte dünya arıcılığı hizmetine sunulan teknik arıcılık metodlarının uygulanabildiği aykırı metodların uygulamasına izin vermeyen kısaca uyum sağlamayan sistemdir.

Kara kovan denilince müdahele edilemeyen, bilgi gerektirmeyen, zahmet ve zaman harcatmayan kolay arıcılık anlamında basite indirilen arıcılık olarak bilinir. Kovansan bu tabuyu alt üst ederek kara kovan arıcılığını tamamen kontrol altına almış arıcılığı dahada anlaşılır hale getirmiştir.

Kovansan modern kara kovanın oluşumu tecrübeli ve teknik arıcılarımızın ARGE çalışmaları ile son halini almış, ölçütleri sabitlenmiştir. Bal arısı ırklarının hepsine uyum sağlamaktadır. Organik ve monoflora arıcılık sistemine uyumluluğu ARGE ile tespit edilmiştir. Kovansan teknik kara kovan halen ARGE çalışmalarımızda gelecek nesil arıcılara hizmetini mükemmelleştirme ve sürdürülebilir arıcılık anlamında insan hizmetinde yenilikler yapmaya sektöre bilgi vermeye hazırlanmaktadır.

Ülkemizde kara kovan ile ilgili bilgi kirliliği üst seviyede olduğundan geleneksel arıcılıktan gelen eksik ve yanlış uygulamaların düzeltilmesi, hizmetinize sunulan standardı tescil edilmiş modern kara kovan Kovansan sayesinde mümkün olacaktır.

Bilinçli üretici ve bilinçli tüketici olabilme temennisi ile…


Google Maps

Haritayı yükleyerek Google'ın gizlilik politikasını kabul etmiş olursunuz.
Daha fazla bilgi edinin

Haritayı yükle

Yorum yazmak için lütfen giriş yapın.