Aile Evlilik Çift Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır?

 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 1 ay önce imageekremculfa tarafından güncellenmiştir.
 • Yazılar: 1

  Günümüzde oldukça önemli olan değerlerden bir tanesi de iletişimdir. İletişim olmadan diğer insanlarla anlaşmamız, etkileşmemiz, kendimizi ifade etmemiz oldukça zordur. Bu noktada kişiler arası iletişimin ilişkiler için en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Peki iyi bir iletişim için gerekli olan şey nedir? Tabi ki iyi bir dinleyici ve iyi bir konuşmacıdır ve her iki taraf da bu özelliklere sahip olmalıdır.

  Bireyler iletişim kurmakta zorlanmaya başladığında, aynı noktada buluşamadıklarını fark ettiklerinde ilişki ve iletişimleri zedelenmektedir. Peki bu durumlarda neler yapabiliriz?
  Çift ve Aile Terapisi Nedir?

  Çift ve aile terapisi, çiftlerdeki ve aile bireylerindeki problemli durumların, davranışların olumlu yönde değişimi ve gelişimi adına çiftler ya da tüm aile bireyleri arasındaki ilişkinin yakından incelendiği, bunun üzerine çalışıldığı bir terapi biçimidir. Evlilik ve aile içindeki ilişkiyi besleyen olumlu yönleri güçlendirmeyi hedeflemektedir. Evlilik ve aile terapisi, aile danışmanlığı ve aile terapisi olarak da adlandırılır.

  Çift ve aile terapisi dünyada pek çok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Psikolojik sorunların ilişkiler içinde işlevsel bir biçimde tedavi edilebileceğine dair bilimsel araştırmalar mevcuttur.

  Çift terapisinde önemli unsurlardan bazıları çiftlerin iş birliği içinde, terapiye istekli ve inançlı olmasıdır. Bu unsurlar, terapide olumlu sonuç alma olasılığını artırır. Terapi, çiftler eşliğinde aile bireylerini de kapsıyorsa aile terapisi olarak adlandırılır; çiftin ilişkisi ve problemlerinden çok, aile bireyleri arasındaki ilişki ve problemlere odaklanılır.

  Bireysel sorunlarla birlikte kişilerin aile içinde kurdukları ilişki çeşitleri de ruhsal durumlarına etki etmektedir. Aile içindeki zor zamanlar, travmalar, yaşanan sıkıntılı dönemler kişinin ruhsal durumunu etkiler ve çoğu zaman bireysel müdahale ile çözülmeyebilir. Bu sebeple çift ve aile terapilerinde amaç, partnerler ve aile arasında yaşanan problemleri herkesin açısından ele alarak anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmak; olumlu değişim ve gelişim göstermelerini sağlamaktır.

  Çift ve aile terapisi son yıllarda ülkemizde de oldukça tercih edilen bir terapi ekolüdür. Çiftleri anlaşmazlıklara sürükleyen, ilişkilerini bitme noktasında getiren sebepler üzerinde dahi oldukça etkin olduğu saptanmıştır.

  Çift ve aile terapisi uzun vadede etkilidir. Bireyler terapi süresince farkındalık kazandığı, çeşitli işlevsel stratejiler edindiği için terapi bitiminde yeniden ortaya çıkabilecek olan sorunlarla baş etmede de zorluk çekmezler.

  https://www.turk5.com/firma/prof-dr-ekrem-culfa-aile-evlilik-cift-terapisti/


  Whatsapp +90 544 724 36 50
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.
 


Benzer Konular