Google PageSpeed Insights Ne Kadar Önemli?

Google PageSpeed Insights Ne Kadar Önemli?

Bir web sitesi sahibi olarak, hem ziyaretçiler için, hem de SEO açısından sitenizin hızlı olması gerektiğini biliyorsunuzdur. Muhtemelen bir önbellekleme eklentisi (caching plugin) kurdunuz ve Google PageSpeed puanınızın 100 olmasını için çaba sarfediyorsunuz.

Doğrusu, Google PageSpeed puanınız çok önemli değildir çünkü Google Pagespeed sitenizin hızını ölçmez!

Hız, yani sitenizin yüklenme süresi kullanıcı deneyimi ve SEO için çok önemlidir. Google bot sitenizi taradığında, Google PageSpeed puanınıza değil, sitenizin hızına bakar. Dolayısıyla, asıl sayfanızın yüklenme süresini düşürmeye çalısmalısınız. Sitenizin yüklenme süresini Pingdom gibi araçlar kullanarak ölçebilirsiniz. Pingdom size, web sayfanızın performansını, “yüklenme süresi” ve “sayfa boyutu” gibi metrikler ile özetliyecek ve önerilerde bulunacaktır.


Google PageSpeed’deki önerilerin hepsini uygulamanız imkansızdır!

Örneğin, Google PageSpeed web sitenizde barındırılmayan, Google veya Facebook’da barındırılan dosyaları küçültmenizi (minify), tarayıcı önbelleği özelliğinden yararlanmanızı ve bitiş başlıklarını (expiry headers) eklemenizi önerir. Bu imkansızdır! Ancak Facebook ve Google kendi dosyalarına tarayıcı önbelleklemesi ekleyebilir!

Peki PageSpeed Ne Işe Yarar?

Google PageSpeed, Puanınızı arttırmak için kasmadığınız sürece yararlı olabilir. Bazı durumlarda sizin görmediğiniz sitenizdeki sorunlar ile ilgili sizi uyarır. Örneğin, site içeriğinizi ve görsellerinizi sıkiştırmadıysanız sizi uyaracaktır. Bu, sitenizi optimize etmeniz için yararlı bir öneridir.

Özet olarak,

Nasıl okulda aldığınız notlar zekanızın ölçüsü değilse, Google Pagespeed puanınız da gerçek sayfa hızınızın göstergesi değildir!

  1. skrotpriser.com
    Mükemmel paylaşım teşekkürler …
  2. Balli Soprano
    Yazınızda gerekli pek çok detaya değinmişsiniz. Bu işten anlamayan insanlar için bile anlaşılır düzeyde olmuş. Tebrikler.
Yorum yazmak için lütfen giriş yapın.